Skip to content

Kiedy pasja przeradza się w pracę

AUTOR

Profilowe-2
Marta Kosińska - Corporate & CSR Lead Avon Polska
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Stosunki międzynarodowe. Od 3,5 roku związana z firmą Avon, gdzie najpierw pełniła funkcję Internal Communication Coordinator, Avon CEE, a obecnie pełni rolę Corporate & CSR Lead Avon Polska. Odpowiada za komunikację korporacyjną oraz prowadznie kluczowych społecznych kampanii: Avon Kontra Rak Piersi oraz Avon Kontra Przemoc. Wcześniej związana z branżą Public Relations. Avon to dla niej coś znacznie więcej, niż tylko praca. Jak mówi, w tej organizacji nie tylko rozwija się zawodowo, ale przede wszystkim ma możliwość tworzenia lepszego świata dla kobiet. Prywatnie pasjonatka sportu, kina i powieści krymialnych.

Praca bez presji, bez ograniczeń, etatu i stałych godzin brzmi jak nieosiągalne marzenie? Niezupełnie. Jest to możliwe w modelu sprzedaży bezpośredniej. Konsultantki i doradcy tak właśnie pracują, będąc dowodem na to, jak można połączyć prowadzenie własnego biznesu z pasją. W tej branży można bowiem nie tylko zarabiać dodatkowe pieniądze i rozwijać się zawodowo, ale także poszerzać sieć kontaktów, bo to praca oparta na relacjach. 

Zaczęło się od pasji do kosmetyków

Patrycja była studentką pracującą na co dzień w restauracji fast food. Mając dwa wolne dni w tygodniu i chcąc dorobić do swojej regularnej pensji, zdecydowała się poszukać dodatkowego zajęcia. Znalazła ogłoszenie w gazecie, wysłała sms i została Konsultantką Avon. Zdecydowała się głównie dlatego, żeby mieć dostęp do ulubionych kosmetyków w niższej cenie. Początkowo zamawiała produkty dla siebie, ale spotykając się z koleżankami często słyszała pytania o kolor szminki, tusz do rzęs, którego używa czy perfumy, którymi pachnie. Zaczęła więc doradzać przyjaciółkom i zamawiać kosmetyki także dla nich. Dodatkowe zajęcie połączone z pasją zaczynało stawać się pracą. Przez kilka miesięcy łączyła oba zajęcia, jednak już po pół roku zrezygnowała ze stałego zatrudnienia, a praca w Avon stała się jej głównym źródłem utrzymania.

Pracuję w Avon już 15 lat i to jest moje główne źródło utrzymania. Nie żałuję tej decyzji i nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną.

- mówi Patrycja

W biznesie pomógł indywidualny opiekun

Jak sama przyznaje nie należała nigdy do bardzo śmiałych i otwartych osób, więc początkowo praca, polegająca na kontaktach bezpośrednich, była wyzwaniem. Pomogło, że  od początku otrzymała opiekę indywidualnego opiekuna, który wprowadzał ją w tajniki branży oraz meandry sprzedaży i marketingu. Dzięki temu na start miała zapewnioną pomoc i wsparcie w budowaniu swojego biznesu od zera. Stopniowo poszerzała swoją sieć klientek, co przekładało się na coraz to większe zamówienia. Dzięki tej pracy, Patrycja jest dziś bardziej otwarta i pewna siebie, a dodatkowe pieniądze i wsparcie organizacji dają jej możliwość dalszego kształcenia. Każdy dzień otwiera przed nią nowe szanse na rozwijanie biznesu i poznawanie nowych ludzi.

Nie jest tajemnicą, że budowanie bliskich relacji i zaufania to podstawa skutecznego social sellingu. To one sprawiają, ze klient wróci ponownie z kolejnym zamówieniem. Z czasem zawiązują się mocne relacje oparte na zaufaniu. Konsultantka to jednocześnie koleżanka i ekspertka w dziedzinie, która po przyjacielsku doradzi i podpowie. Zna doskonale ofertę, sama używa produktów marki, a z drugiej strony zna swoje klientki przyjaciółki, ich potrzeby, stan skóry czy ulubione nuty zapachowe.

 

Do każdej z moich klientek podchodzę indywidualnie. Znam ich gust i upodobania. Wiem, co komu mogę polecić. Nie ukrywam, że z większością z nich łączą mnie przyjacielskie relacje.

- mówi Patrycja

Praca na własnych zasadach

Branża sprzedaży bezpośredniej daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego przy zachowaniu dużej elastyczności i wolności w decydowaniu o stylu i trybie pracy. Dzięki temu można zarobić dodatkowe pieniądze, robiąc to, co się kocha i dzieląc się pasją z innymi. Od każdego indywidualnie zależy, jak i gdzie pracuje – bez etatu, presji i ograniczeń.

To bardzo ważne szczególnie dla młodych mam, które mogą pracować, nie rezygnując przy tym z czasu dla rodziny. To doceniła także Patrycja, gdy została mamą. Sama decydowała, ile chce pracować danego dnia i kiedy. Czasem były to 2 godziny, gdy synek spał, czasem 5, a czasem nie pracowała w ogóle, bo był chory i wymagał nieustannej opieki i uwagi. Możliwość pracy z domu i elastyczne godziny pracy, to coś co ceni sobie najbardziej. Także teraz, gdy dzieci są starsze, może pracować, gdy są w przedszkolu i szkole, ale gdy wracają do domu ma dla nich czas, który spędzają wspólnie.

W Avon z łatwością łączę pracę z macierzyństwem. Pracując na etacie nie miałabym możliwości, żeby patrzeć, jak moje dzieci się rozwijają, stawiają pierwsze kroki, a to było dla mnie bardzo ważne.

- mówi Patrycja

Szczebel po szczeblu

Praca Konsultantki może być dodatkowym zajęciem lub jedynym źródłem utrzymania. Kobiety same mogą decydować, o tym jak rozwijać swoją karierę, a na każdym etapie kariery firm zapewnia szkolenia i warsztaty. Te, które marzą o dużym biznesie, mają możliwość prowadzenia większych zespołów i zarabiać nawet 100 tys. zł rocznie – tyle według danych z raportu zarobiła rekordzistka w Avon w 2021 roku.

Patrycja w pracuje w branży sprzedaży bezpośredniej już 15 lat. Przez ten czas od Konsultantki, która składała zamówienia dla siebie i najbliższych przyjaciółek, przeszła przez wiele etapów. Obecnie jest Starszym Managerem. Przez te wszystkie lata zrekrutowała bezpośrednio pod siebie 300 osób, a obecnie jej zespół liczy prawie 900. Z nieśmiałej osoby stała się otwartą i pewną siebie kobietą sukcesu, która prowadzi liczne spotkania i warsztaty kosmetyczne. Jest inspiracją dla wielu młodych kobiet i dowodem na to, że pasja może być pracą, a praca pasją.

Dzięki pracy w Avon zmieniły się moje cechy charakteru – jestem bardziej otwarta, pewna siebie, nie boję się wystąpień publicznych. Teraz zależy mi na tym, by inspirować inne kobiety, pokazać, że tak jak ja mogą osiągnąć wiele

- dodaje na koniec Patrycja

Udostępnij:

Brak komentarzy, dodaj swój poniżej!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Śledź nasze najnowsze wpisy
Copyrights © 2022 Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej